Náučný chodník Šomoška               

Prechádza Národnou prírodnou rezerváciou Šomoška. Nachádza sa v katastri obce Šiatorská Bukovinka, priamo na hranici s Maďarskou republikou. Má dĺžku 1600 m. Chodník, ktorý prechádza najstaršou rezerváciou CHKO Cerová vrchovina (vyhlásená už v r.1954 ) na svojich 8 zastávkach formou panelov oboznamuje návštevníka s rastlinstvom a živočíšstvom tohto, s anorganickými útvarmi, známym „kamenným vodopádom“ ale aj kamenným morom pod hradom, s hradnou históriou ale aj históriou umelých vodných nádrží v tesnej blízkosti chodníka. Trasa nie je náročná a preto je s obľubou využívaná turistami všetkých vekových skupín. Na lúke, pred vstupom na náučný chodník, je vybudovaný športovo-oddychový areál. Viac informácii o tomto chodníku sa dozviete v reportáži Televíkendu –  tu .

 

Náučný chodník Kamenná izba

Náučný chodník má dĺžku 310 m, nachádza sa v Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina, v blízkosti obce Šiatorská Bukovinka, v okrese Rimavská Sobota. Návštevníkov sprevádza cez pôsobivú roklinu hlbokého výmoľového jarku, popri zvislých pieskovcových stenách so šikmým zvrstvením treťohorných pieskovcov. V závere trasy sa nachádza impozantná 14 m vysoká pieskovcová stena s občasným vodopádom. Ide o lokalitu s najtypickejšou ukážkou spätnej erózie v Cerovej vrchovine. Otvorenie Náučného chodníka Kamenná izba v reportáži RTVS: tu.

 

Náučný chodník Fiľakovský hradný vrch

Nachádza sa v hradnom areáli. Má dĺžku 505 m a na 5-tich zastávkach poskytuje informácie o prírodných pomeroch, rastlinstve, geologickej stavbe ale aj krajine v okolí hradu. Zahŕňa aj informácie o histórii hradu.

 

Náučný chodník Hajnáčsky hradný vrch

Záčína pri starej zvonici v Hajnáčke a vedie po hradnej ceste až na hrad, kde sú umiestnené dva rotačné informačné panely v troch jazykoch.  Na najvyššom dostupnom bode je umiestnený panel, zobrazujúci panorámu s popisom významných okolitých bodov Hajnáčky. Rekonštrukcia chodníka (v dĺžke 400 m) bola realizovaná v roku 2014 prostredníctvom spolupráce obce Hajnáčka s Riaditeľstvom Národného parku Bükk a Štátnou ochranou prírody SR.

 

Náučný chodník Stará Bašta – Pohanský hrad

Náučný chodník spája obec Starú Baštu s vrcholom Pohanského hradu napojením na existujúce turistické značenie. Na siedmych zastávkach prezentuje geologické, prírodné, krajinárske a kultúrno-historické hodnoty tohto územia. Náučný chodník je dlhý 3,8 km, je mierne náročný, jeho prevýšenie je 310 m. Veľa zaujímavých informácii sa dozviete v článku, kliknite sem. Zaujímavý krátky dokumentárny film o Pohanskom hrade, v ktorom sa Vám prihovára Pavol Dvořák si môžete pozrieť – tu.

 

Náučný chodník Drienčanský kras

Iba 15 km od Rimavskej Soboty sa nachádza územie európskeho významu Drienčanský kras prírodovedecky a krajinársky najhodnotnejšie krasové územie medzi Slovenským a Muránskym krasom. V súčasnosti náučný chodník v dĺžke 3 km začína v obci Drienčany a je okružný. Prechádza miestami ako sú napríklad: krasové škrapy, závrty a jamy, Veľká a Malá Drienčanská jaskyňa, krasové jazierko. Náučný chodník dopĺňajú aj iné pozoruhodnosti ako sú slnečné hodiny, rozprávkový labyrint a priamo v obci je múzeum slovenskej rozprávky. Viac informácii o tomto chodníku sa dozviete v reportáži Televíkendu – tu.

 

Náučný chodník Kurinecká dubina

Prechádza cez Prírodnú rezerváciu Kurinecká dubina (okres Rimavská Sobota), ktorá je chráneným územím s piatym stupňom ochrany. Náučný chodník má trojkilometrový a päťkilometrový okruh. Kurinecká dubina bola pôvodne pasienkový les, ktorého pozostatkom sú už len mohutné staré duby, vo veku viac ako 200 rokov. Odumierajúce duby s dutinami tvoria prirodzený biotop pre vzácne druhy vtákov a bezstavovcov. Viac sa dočítate v odbornom časopise ŠOP SR „Chránené územia SR“, č. 102, na str.65 :  tu.