Podľa výsledkov tohtoročnej populárnej ankety Strom roka získal chránený strom Katalpa v Hnúšti až 3600 hlasov a umiestnil sa tak na krásnom treťom mieste. Výsledky zverejnila nadácia Ekopolis 11. novembra 2021 na svojej stránke.
Tento výnimočný strom môžete nájsť v centre Hnúšte, mesta s bohatou históriou. Zachovali sa tu pripomienky časov šľachtických rodov, ako aj pozostatok bývalého parku (panskej záhrady) založeného koncom 17. storočia zemepánom Fáym. Jeho výraznou dominantou je práve katalpa bignóniovitá – vyhlásená za chránenú ešte v kategórii chránenej prírodnej pamiatky v roku 1980. V jej okolí sa z pôvodného parku zachovali aj iné cudzokrajné dreviny, ako napríklad ginko dvojlaločné a metasekvoja čínska. Katalpa rastie v blízkosti budovy, ktorá bola pôvodne kaštieľom a je najstaršou budovou v meste. Napriek tomu, že park má oficiálny názov Záhrada prvého mája, Hnúšťania ju majú v pamäti ako Mariássyho záhradu.
Biologicky a architektonicky vzácny strom – tak znie dôvod ochrany v pôvodnom vyhlasovacom predpise. V tom období bola ochrana stromov zameraná predovšetkým na zaujímavé nepôvodné druhy drevín, avšak Katalpa v Hnúšti si pozornosť neodškriepiteľne zaslúžila a zaslúži aj dnes. Na prvý pohľad zaujme svojim netypickým rastom – poliehavými, prepletenými kmeňmi, ktoré sa dvíhajú následne do výšky. V stredoslovenskom regióne patrí k najväčším exemplárom tohto druhu.
Domovinou katalpy bignóniovitej je juhovýchodná časť Severnej Ameriky. V pôvodnom areáli je drevinou teplomilnejších svetlých lesov. V Európe sa objavuje ako parková drevina približne po roku 1726. U nás sa tiež uplatňuje v parkovej zeleni pre svoju dekoratívnosť, hlavne v období kvitnutia.
Vek chráneného stromu Katalpa v Hnúšti je odhadovaný približne na 200 rokov. Kmeň stromu (obvod 407 cm) sa na zemi asi od poldruha metra rozdvojuje na dva hlavné kmene (obvody 305 cm a 225 cm). Celková výška stromu je približne 16 metrov. Najfotogenickejšie pôsobí, keď je obsypaný kvetmi, alebo výrazne sfarbený v jesennom období. Celkový zdravotný stav dreviny sa neodvíja len od jeho veku, ale aj od iných faktorov. Poľahnutý kmeň (kmene) je na väčšej časti dlhodobo bez kôry s obnaženým drevom a v jednom z nich je hlboká otvorená dutina osídľovaná mravcami. Časť koruny siahala až k blízkej budove a konáre museli byť zaistené aj podperami. Mierne presychanie vetiev zachytí aj neodborné oko. Habitus narúšajú sekundárne výhony, ako reakcia na zníženú vitalitu pôvodných vetiev. Napriek týmto skutočnostiam však strom každoročne prekvapí bohatým olistením a plodmi.
Chránený strom bol už viackrát odborne ošetrovaný, ale bohužiaľ sa nevyhol ani neodborným zásahom v minulosti. Z rozpočtu Štátnej ochrany prírody SR bolo v roku 2019 zabezpečené ošetrenie, ktoré zahŕňalo komplexný zdravotný rez, ošetrenie časti kmeňa vrátane dutiny na báze kmeňa a inštaláciu novej podpery konárov. Dlhodobo najťažšie riešiteľná je pri nej otázka zamedzenia prístupu ľudí k samotnému kmeňu. Pozemok, na ktorom rastie, je v súčasnosti v súkromnom vlastníctve. Poliehavý kmeň neodolateľne láka ľudí na priamy kontakt so stromom, čo však v tomto prípade vážne ohrozuje jeho zdravotný stav. Vybudovanie oplotenia, ktoré by stromu pomohlo a zároveň zapadlo do mestského prostredia zostalo v minulých rokoch len v rovine úvah.
Mnohé stromy si zaslúžia pozornosť už len svojim vekom, pretože neoddeliteľne patria k živej histórii miest a obcí. Chránený strom Katalpa v Hnúšti k takýmto stromom nepochybne patrí a jej ochrana by mala prirodzene, aj bez zákonov smerovať k tomu, aby si svoj stav a spomienky z dávnej minulosti zachovala čo najdlhšie.
Text a foto: Martina Péliová