Záchrana výra skalného

V piatok 3. septembra boli pracovníci ŠOP SR, Správy CHKO Cerová vrchovina vyslobodzovať výra skalného, ktorý bol zamotaný do rybárskeho silonu. Tohto jedinca si v blízkosti vodnej nádrže Veľké Dravce všimli miestni rybári, ktorí ho našli v skorých ranných hodinách vo vysokej tráve. Po odchytení jedinca bol z jeho krídel a nôh silon odstránený, ale našťastie neutrpel žiadne vážne zranenia a bol vypustený južne od obce.

Výr obľubuje na hniezdenie skalné steny v starých kameňolomoch. V súčasnosti môže zahniezdiť aj na iných lokalitách v závislosti od dostupnosti potravy. V našej územnej pôsobnosti nepredpokladáme vysokú početnosť toho druhu. Charakteristickou potravou výra v minulosti boli hlavne ježkovia, ale aj potkany, ktoré už nie sú také hojné v súvislosti s poklesom chovu ošípaných. Z tohto dôvodu bývajú jeho častou korisťou aj niektoré druhy vtákov.

Tento druh bol naposledy evidovaný  v našej Chovnej stanici zhruba pred 10 rokmi. Častejšie bývajú v našom zariadení umiestňované myšiarky ušaté, sovy lesné, sporadicky sovy dlhochvosté a niekedy aj kuviky.

Text: Mirko Krajči

Foto: Jana Garayová