Rybáriky z areálu bývalého kúpaliska v Rimavskej Sobote

Rybárik riečny (Alcedo atthis) je stály vták, ktorý sa živí predovšetkým malými rybkami. Vďaka svojmu jedinečnému žiarivému sfarbeniu je u nás nezameniteľným vtáčím druhom. Chrbát má tyrkysovomodrý a brušnú časť tehlovočervenú. Na svoju korisť striehne z konárikov nad vodnou hladinou, z ktorých sa vo vhodnom momente bleskovo vrhá do vody a behom zlomku sekundy už vylietava s potravou. Pokiaľ nemá možnosť využiť takéto konáre ako svoj posed, dokáže trepotavým letom striehnuť v jednom bode nad hladinou a pri lovnej príležitosti sa vrhá za korisťou. Vo voľnej prírode nie je ľahko pozorovateľný vzhľadom na svoju obozretnosť a rýchlosť. Prezradí ho však ich vysoké a prenikavé pískanie „tsííh“, alebo tvrdšie krátko opakované „tyt tyt tyt“.

Jedinečných rybárikov je pomerne jednoduché pozorovať v areáli bývalého kúpaliska v Rimavskej Sobote, ktorý je v súčasnosti čiastočne sprírodnený. Vodnú plochu osídľujú aj kačice divé (Anas platyrhynchos), ktoré sú prikrmované mnohými návštevníkmi. V okolí sa pohybuje množstvo kaviek tmavých (Corvus monedula) a havranov poľných (Corvus frugilegus), ktoré už tradične hniezdia na topoľoch a platanoch mestského parku. Stálym obyvateľom tejto vodnej plochy je aj cudzokrajná labuť čierna (Cygnus atratus), ktorá pochádza z Austrálie. Tento druh sa pýši najdlhším krkom spomedzi labutí. Pravidelne je tu možné zahliadnuť aj volavku popolavú (Ardea cinerea).

Vodné vtáctvo sa bude pravdepodobne zdržovať na lokalite pokým nie je zamrznutá vodná hladina. Odporúčame Vám vychutnať si posledné chvíle pozorovania zaujímavého vtáctva na tomto ľahko dostupnom mieste priamo v Rimavskej Sobote.

Text a foto: Veronika Rízová