SKCHVU 021 Chránené vtáčie územie Poiplie (ďalej len CHVÚ Poiplie)
Bolo vyhlásené Vyhláškou MŽP SR č. 20/2008 Z. z. zo 7.1.2008, ktorou sa vyhlasuje CHVÚ Poiplie, účinnou od 1.2.2008. Nachádza sa v Banskobystrickom kraji v okresoch Veľký Krtíš a Lučenec a v Nitrianskom kraji v okrese Levice. CHVÚ Poiplie predstavuje úzky pás územia nadväzujúci na vodný tok Ipeľ v úseku medzi mestom Šahy a obcou Veľká nad Ipľom. Územie CHVÚ zasahuje do územnej pôsobnosti Správy CHKO Cerová vrchovina a CHKO Štiavnické vrchy.
Ťažobná činnosť v území CHVÚ Poiplie
Do územia CHVÚ Poiplie nezasahuje určené ani navrhované prieskumné územie (PÚ), chránené ložiskové územie (CHLÚ) ani dobývacie priestory výhradných ložísk (DP).V najvýchodnejšej časti územia sa nachádzajú viaceré ložiská nevyhradených nerastov – štrkopieskov a pieskov.
Ťažba bola ukončená na ložiskách: Trebeľovce – Láza a Holiša.
Ložiská s rozvinutou ťažbou sú: Mikušovce, Veľká nad Ipľom a Panické Dravce.
Odporúčania a pripomienky k ťažbe
Rekultivovať / Nerekultivovať
Rekultivačné práce pozostávajú z navážky zeminy, rozprestretím podorničnej a orničnej vrstvy, na ktorej bude realizovaná biologická rekultivácia, čiže úprava fyzikálnych, chemických a biologických vlastností pôdy a založenie TTP.
Podmienky zo strany ochrany prírody a krajiny
Nerealizovaním rekultivácie štrkoviska je predpoklad vzniku zmien, ktoré v procese sekundárnej sukcesie nastali na uvedenej lokalite. Plánovanou ťažbou sa na plochách materiálových jám vytvorili sekundárne vodné a mokraďové biotopy, ktoré sú zároveň vhodné aj ako potravne a hniezdne biotopy pre cieľové druhy vtákov, ale aj pre iné živočíchy v CHVÚ Poiplie. Stav mokrade a jej zložiek odporúčame posúdiť vo vegetačnom období, konzultovať s investorom napr. o vybudovaní rekreačného areálu a rybníkov pre športové rybárstvo a pod…
Novovytvorené biotopy
Využitie územia po ťažbe
Pripomienky v rámci IPK k novele zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov
V rámci § 6 a v rámci § 28 je potrebné riešiť aj limity na záber biotopov vplyvom realizovaných činností a kumulatívny záber biotopov, čo v preklade znamená:
Záver
V závere si dovolím upozorniť, že každý, kto zamýšľa uskutočniť plán alebo projekt podľa ods. 2 § 28 zákona, je povinný predložiť návrh plánu alebo projektu na posúdenie orgánu ochrany prírody (príslušný okresný úrad – odbor starostlivosti o životné prostredie) a požiadať príslušný orgán ochrany prírody o vydanie odborného stanoviska podľa § 28 ods. 4 zákona k návrhu plánu alebo projektu.
Plánovanou ťažbou sa na plochách materiálových jám vytvoria sekundárne vodné a mokraďové biotopy, ktoré sú zároveň vhodné aj ako potravné a hniezdne biotopy pre cieľové druhy vtákov, ale aj pre iné druhy živočíchov a rastlín v SKCHVÚ 021 Poiplie. Mokrade, prirodzené a sekundárne vodné biotopy tvoria súčasť ekosystémov, v ktorých aj za relatívne krátku dobu sekundárnou sukcesiou dôjde k významným zmenám v prospech živých zložiek prírody (flóra, fauna). Zároveň si treba uvedomiť aj skutočnosť, že CHVÚ bolo vyhlásené aj na ochranu biotopov pre druhy vtáctva, ktoré sú naviazané na biotopy trvalých trávnych porastov (napr. prepelica poľná (Coturnix coturnix), pŕhľaviar čiernohlavý (Saxicola rubicola) alebo strakoš kolesár (Lanius minor) a rozširovanie otvorených vodných plôch spôsobených ťažbou štrku, môže v krajine vytvoriť neadekvátny pomer suchozemských a vodných biotopov. Preto v budúcnosti pri plánovaní otvárok ložísk bude treba brať do úvahy aj túto skutočnosť. Podobne pri rekultivácii ťažobných priestorov, kde v súvislosti s elimináciou pomeru biotopov bude potrebné brať do úvahy aj prípadné zasypávanie ťažobných jám.
Text: Ing. Ingrid Šaňová (zo Zborníka prednášok z XX. odborného seminára SZVK, 8.-9. 11. 2018 v Novom Smokovci)