O havranoch Rimavskej Soboty

Havrany čierne, známe tiež ako havrany poľné, patria ako celá čeľaď krkavcovitých vtákov do radu  spevavcov, podobne ako napríklad drozdy alebo sýkorky.  Sú pomerne veľké, vážia približne 500 g a rozpätie krídel sa pohybuje okolo 90 cm. Sú celé čierne s fialovým až tmavomodrým leskom. Dospelé jedince majú v okolí zobáka belavú lysinu. Ľudia si ich občas mýlia s krkavcami, ktoré sú však oveľa väčšie, prípadne s vranami popolavými, ktoré majú telo sivé.

Havrany sú rozšírené v takmer celej Európe a v Prednej a Strednej Ázii. Na Slovensku hniezdia hlavne na rovinách a v pahorkatinách. Hniezda si stavajú v stromoradiach, vetrolamoch, často však aj v parkoch či na cintorínoch v mestách. Vytvárajú hniezdne kolónie, ktoré môžu pozostávať aj z niekoľkých desiatok párov. Veľké kolónie havranov môžeme nájsť napríklad v Trnave, Poprade, Košiciach, Michalovciach a Rimavskej Sobote.

V Rimavskej Sobote sa najväčšia havrania kolónia nachádza v Záhrade 1. mája. Hniezdi tu približne 120 párov havranov. Na sídlisku Rimava a v jeho užšom okolí hniezdi približne 45 párov. Ďalšia kolónia pozostávajúca z približne 20 párov sa nachádza na Rožňavskej ulici. Menšie kolónie z 3 – 7 párov sa nachádzajú aj v ďalších častiach mesta, napríklad na ulici Školská, Družstevná a areáli nemocnice. V celom meste tak hniezdi približne 220 – 250 párov týchto fascinujúcich vtákov. V regióne nájdeme ešte havranie kolónie v Tornali (pozostáva z približne 60 párov) a v blízkosti železničnej stanice pri obci Lenartovce (hniezdi tu približne 100 párov).

Havrany sú veľmi starostliví rodičia. Páry ostávajú spolu až do smrti jedného z partnerov. Znášku s 3 – 6 vajíčkami zohrieva väčšinou samica, samček jej pritom nosí potravu a občas ju vystrieda. Po 18 – 19 dňoch sa vyliahnu mláďatá, ktoré sú tak ako mláďatá ostatných spevavcov slepé a holé. Samička ich počas prvých dní neustále zohrieva a kŕmi ich len samček. Keď sú už väčšie a dokážu si udržať telesnú teplotu, kŕmia ich obaja rodičia spoločne. Mladé opúšťajú hniezdo vo veku približne 30 – 35 dní, ostávajú však naďalej s rodičmi, ktoré ich stále dokrmujú a pripravia na samostatný život. V tomto období opustia mesto a presunú sa na polia, kde sa živia rastlinnými výhonkami, semenami, hmyzom, bezstavovcami a malými cicavcami, hlavne hrabošmi.

Na jeseň odlietajú na zimoviská v západnej Európe, napríklad Francúzsku. Kŕdle havranov, ktoré môžeme v zime vidieť v Rimavskej Sobote, pochádzajú zo severných častí Európy, prevažne z Ruska. Naše havrany sa zo zimovísk vrátia koncom februára, keď od nás zimujúce jedince odletia na svoje hniezdiská. Tak sa môže zdať, že havrany sú u nás celý rok a ani nie sú sťahovavé.

Keďže havrany sú koloniálne a na pomerne malom území sa sústredí väčší počet jedincov, môže sa nám javiť, že sú „premnožené“. Nie je to však tak. Na Slovensku ich hniezdi približne 10 000 – 17 000 párov a ich početnosť je klesajúca. V Európe bol za posledných 50 rokov zaznamenaný rapídny pokles početnosti hniezdnej populácie tohto druhu.

Text a foto: Monika Gálffyová, Gemersko-malohontské múzeum