V letných mesiacoch sa dospievajúce bociany začínajú osamostatňovať a niekedy ich prvé pokusy v lietaní dopadnú nie veľmi úspešne.
Príbeh mladého bociana z Kokavy nad Rimavicou nie je ojedinelým prípadom. Tento jedinec vypadol z hniezda tesne pred dokonalým zvládnutím lietania a tak sa potuloval na zemi pod hniezdom. Bol nahlásený na našu Správu v domnienke, že ide o bociana s hendikepom. Po skontrolovaní jeho zdravotného stavu v našej rehabilitačnej stanici sa potvrdilo, že ide o zdravé tohtoročné odrastené mláďa bez príznakov ochorenia alebo úrazu. Po nakŕmení a poskytnutí dostatku tekutín bol označený ornitologickým krúžkom (SKB V6685) a presunutý naspäť na miesto, z ktorého mal výhľad na svojich rodičov, súrodencov a hniezdo, v ktorom vyrástol. Známa lokalita, rodina v ňom vystupňovala snahu, aby sa čo najskôr naučil lietať. Poskakoval, rozbiehal sa a mával krídlami najprv na zemi a potom sa mu podarilo vyletieť na okolité nízke budovy. Po výdatnom trénovaní svojich krídel sa pripojil k svojim lietajúcim rodičom a súrodencom.
Je dôležité, aby sa bocianom s podobným priebehom osamostatňovania sa, ponechal dostatok času na osvojenie si schopnosti lietania. Je vhodné nezasahovať do procesu prebiehajúceho sa učenia a neizolovať ich od rodičov. Unáhlené „zachraňovanie“ a presun do rehabilitačných staníc na dlhšiu dobu je zbytočný a stresujúci . Vo väčšine prípadov pomôže odborná kontrola z diaľky a zasahuje sa len, ak by sa u jedinca začali prejavovať príznaky vyčerpania alebo zranenia.
Pribudli k nám aj dva bociany s poškodenými letkami jeden z Podrečian a už označený jedinec zo šestice mláďat z hniezda v Gemerských Michalovciach (SKB VE971). Keďže ich rehabilitácia vyžadovala dlhší čas, odovzdali sme ich do ZOO Bojnice, kde majú pre nich vybudované priestory s lepšími podmienkami. Podľa našich poznatkov boli už tieto jedince vypustené späť do prírody.
Na konci augusta sme odchytili aj zoslabnutého jedinca z Cinobane, ktorý bol označený (SKB 8528) a za 10 dní bol vypustený pri vodnej nádrži Bottovo. Ďalší jedinec z Kokavy nad Rimavicou (SKB 8527) bol prevezený do ZOO Bojnice vzhľadom na poškodenie letiek, čo mu znemožňovalo lietanie.
Na záver by sme spomenuli pozitívny prípad z Mikušoviec, ktorý sme začali riešiť ešte na konci mája. Mladý bocian mal na nohe omotaný špagát a visel na ňom z hniezda. Vďaka pohotovostnej službe SSE bolo mláďa vyslobodené a o pár dní bolo prevezené takisto do ZOO Bojnice, kde sa mu noha zahojila a bol vypustený do voľnej prírody.
Označovanie bocianov ornitologickými krúžkami je mimoriadne prínosné a vďaka nemu je možné jednoznačné identifikovanie jedinca v priebehu jeho života. Týmto by sme chceli poďakovať za spoluprácu RNDr. Monike Gálffyovej, PhD., ktorá nikdy nezaváhala a vždy „okrúžkovala“ jedince pred ich vypustením.
Text a foto: Želmíra Ružičková, Veronika Rízová