Pri obci Šiatorská Bukovinka, v okrese Lučenec bol slávnostne otvorený nový Náučný chodník Kamenná izba dňa 3.7.2024. Nachádza sa v Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina s druhým stupňom ochrany. Návštevníkov sprevádza do lokality s najtypickejšou ukážkou spätnej erózie v tomto území.
Náučný chodník vybudovala obec Šiatorská Bukovinka cez finančný príspevok Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja v sume 8 000 eur v spolupráci s Oblastnou organizáciou kanceláriou cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie. Po odbornej stránke spolupracovala obec so Štátnou ochranou prírody SR, Správou CHKO Cerová vrchovina.
Náučný chodník má dĺžku 310 m a na jeho začiatku sú umiestnené informačné tabule „Spoznaj les“ a pocitový chodník. Nechýba ani hmyzí domček a oddychové miesto s lavičkami, ktoré vyrobili šikovní obyvatelia obce. Chodník sprevádza návštevníkov cez pôsobivú roklinu hlbokého výmoľového jarku, popri zvislých pieskovcových stenách so šikmým zvrstvením treťohorných pieskovcov. V závere trasy sa nachádza impozantná 14 m vysoká pieskovcová stena s občasným vodopádom. V daždivom období je toto miesto najkrajšie, v suchom období sa vodopád stráca. Padajúca voda z vodopádu narúša pieskovcovú stenu v jej spodnej časti, vytvára sa dutinka, ktorá sa neustále zväčšuje, až sa horné tvrdšie nadložie zrúti. Tento erózny proces sa neustále opakuje a roklina sa – tzv. spätnou eróziou – ďalej prehlbuje smerom dozadu.
Týmto náučným chodníkom sa sprístupnila verejnosti ďalšia výnimočná a málo známa lokalita v Cerovej vrchovine, ktorá je zaujímavá nielen pre milovníkov geológie. Svojou nenáročnosťou, vzdelávacím charakterom, krásnym okolitým prírodným prostredím osloví každého, kto má rád prírodu a chce sa niečo viac dozvedieť o krajine, v ktorej žije.
Viac informácii o otvorení náučného chodníka sa dozviete tu.
Viac informácii o otvorení náučného chodníka sa dozviete tu.
Text a foto: Želmíra Ružičková