Život pri vode: krátke video zo záberov z fotopasce umiestnenej v územnej pôsobnosti Správy CHKO Cerová vrchovina – tu.
V dňoch 18.-22.9. nás v rámci BLAM exkurzie poctili návštevou bryológovia a lichenológovia väčšinou zo zahraničia, ktorú zorganizoval Mgr. Pavel Širka, PhD. z Katedry fytológie, Lesníckej fakulty, Technickej univerzity Zvolen.
Viac informácii sa dočítate tu.
V časopise ŠOP SR „Chránené územia Slovenska“, v čísle 102 nájdete zaujímavé články autorov zo Správy CHKO Cerová vrchovina:
Škrapy Tuhárskeho krasu (str.62)
Náučný chodník Kurinecká dubina (str.65)
Sedemdesiat rokov ochrany Šomošky (str.70)
Prečítajte si ich tu.
Otvorenie Náučného chodníka Kamenná izba v Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina pri obci Šiatorská Bukovinka (okres Lučenec) v reportáži RTVS: tu.
Reportáž RTVS o Národnej prírodnej rezervácii Šomoška a o jej 70. výročí vyhlásenia za chránené územie si môžete pozrieť tu.
Ak ste v sobotu nestihli reportáž o Drienčanskom krase, môžete si ju pozrieť v archíve RTVS tu .
Ide o územie európskeho významu v územnej pôsobnosti Správy CHKO Cerová vrchovina. Náučný chodník Drienčanský kras Vás prevedie cez jeho najkrajšie miesta, stojí za to, ho navštíviť.
Dňa 11.9.2023 bol slávnostne otvorený dlho očakávaný Náučný chodník Kurinecká dubina, viac si prečítate v článku na rimave.sk tu alebo vobraze.sk tu a tu.
Prírodná rezervácia Kurinecká dubina je prvým chráneným územím v terajšej územnej pôsobnosti Správy Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina. V krátkom čase sa v tejto lokalite oficiálne otvorí náučný chodník pre verejnosť, viac si prečítajte v článku, ktorý nájdete na stránke rimava.sk alebo tu .
V najnovšom vydaní odborného časopisu „Chránené územia Slovenska“ bol zverejnený článok nášho kolegu Martina Matúša o ovocinárskej a vinohradníckej histórii nášho regiónu. Prečítať si ho môžete tu .
Valická dolina s dĺžkou 12 km patrí medzi unikátne doliny Gemera z geologického, prírodovedného a krajinárskeho hľadiska. Z obci Vyšné Valice sme sa s Televíkendom vydali na potulky cez toto zaujímavé územie a tak vznikla pútavá reportáž o jej pokladoch, ktorú nájdete tu .
Vďaka medzinárodnej spolupráci sa podarilo v Cerovej vrchovine objaviť nové druhy hmyzu, viac sa dozviete v reportáži RTVS – tu .
V Chránenej krajinne oblasti Cerová vrchovina je Národná prírodná pamiatka Kostná dolina unikátnou paleontologickou lokalitou a Prírodná pamiatka Čakanovský profil jednou z najhodnotnejších geologických lokalít. Podrobnejšie informácie k týmto dvom lokalitám formou reportáže, sprostredkované RNDr. Ľ. Gáalom – dlhoročným pracovníkom v oblasti ochrany prírody a jaskýň, nájdete tu:
Cestovateľská relácia Televíkend televíznej stanice RTVS odvysielala 15. apríla 2023 zaujímavú reportáž o Národnej prírodnej rezervácii Šomoška. Nájdete je v archíve Televíkendu alebo tu .
Na Steblovú skalu a Zabodu si spravil výstup štáb relácie Televíkend. Ide o územia s piatym stupňom ochrany v centrálnej časti Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina, ktoré sú zároveň súčasťou chráneného vtáčieho územia a územia európskeho významu. Reportáž si môžete pozrieť v archíve Televíkendu alebo na uvedenom odkaze približne od siedmej minúty – tu .
Dokument o výskume, monitoringu a manažmente inváznej rastliny glejovky americkej (Asclepias syriaca L.) na Správe Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina, kamera a spracovanie Mgr. Zuzana Šántová – tu .
Rozhovor s riaditeľkou Správy CHKO Cerová vrchovina Ing. Evou Belanovou o turisticky atraktívnych zákutiach kraja vyhasnutých sopiek – tu .
Pracovníci CHKO Cerová vrchovina zrealizovali drenáž bobrej hate na toku Ľukva, videozáznam nájdete – tu .
Videozáznam prechádzky krasovou krajinou, konkrétne územím európskeho významu Drienčanský kras – tu .
Poďte s nami na výlet do Prírodnej rezervácie Steblová skala, videozáznam nájdete – tu .
Stopy dávnej minulosti – Pohanský hrad v krátkom dokumentárnom filme, v ktorom sa Vám prihovára Pavol Dvořák – tu.