Správa CHKO Cerová vrchovina každoročne stavia dočasné zábrany pre obojživelníkov pri frekventovanej ceste, v blízkosti vodnej nádrže Hostice, v Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina.
V termíne 21.3.2025 našu pracovnú skupinu ešte posilnili dvaja mladí dobrovoľníci, vyhrnuli sme si rukávy a pustili sme sa s nadšením do práce.
Našou prvou úlohou bolo umiestniť fóliu na kraji cestnej priekopy, ktorá zabráni ropuchám bradavičnatým počas jarnej migrácii prechádzať cez frekventovanú cestu. Aj keď nemajú žiadnu navigáciu, majú výnimočnú schopnosť dostať sa zo svojich zimovísk v lesoch neomylne na miesto, kde sa vyliahli z vajíčok a kde nekonečné generácie ropúch pred nimi putovali tiež. Ich jarný ťah je živelný, rýchly, presúvajú sa v stovkách. Neodradí ich ani cestná komunikácia, ktorú im postavili do migračnej trasy ľudia i keď je pre nich často smrteľnou prekážkou. Ropuchy sa nedokážu pohybovať rýchlo, neskáču ako skokany, z končatiny na končatinu si pomaly „vykračujú“ krížom cez 7 m širokú cestu. Samičky často na svojich chrbtoch vlečú o niečo menšieho samčeka, alebo aj samčekov, a tak im prechod cez cestu trvá ešte dlhšie. Do vodnej nádrže tiahnu obojživelníky zo všetkých smerov, nielen krížom cez cestnú komunikáciu.
Našou ďalšou dôležitou úlohou bolo zábranami zachytené chránené obojživelníky preniesť cez cestu smerom k nádrži 2 x do dňa, počas obdobia niekoľkých týždňov. Po dvadsaťpäťročných skúsenostiach takýmto spôsobom každoročne prenesieme 1 000 až 8 000 jedincov. Zároveň neustále poukazujeme na potrebu vhodnej úpravy ciest budovaním priepustov a trvalých zábran v dostatočnom množstve a vzdialenosti pre migrujúce obojživelníky. Cieľom tejto našej snahy je zároveň vzbudiť záujem verejnosti o túto problematiku.
Po jarnom ťahu dočasné zábrany odstránime. Po rozmnožení a nakladení vajíčok do vody budú ropuchy tiahnuť naspäť do lesov. Tento spiatočný ťah nebude prebiehať naraz a tak intenzívne. Zvyčajne trvá dlhšie obdobie, väčšinou prebieha počas noci, kedy je cestná premávka pokojnejšia a preto ich úmrtnosť na ceste nie je až taká vysoká.
Ďakujeme dvom mladým dobrovoľníkom, ktorí nám prišli pomôcť pri stavaní dočasných zábran pre obojživelníkov. Vďační sme aj tým vodičom, ktorí si každý rok v skorom jarnom období všímajú prírodu a naše cesty. Neklamným dôkazom jarného ťahu žiab sú rozpleštené obojživelníky na cestách. Vtedy stačí na problematickom úseku cesty spomaliť a prejsť opatrnejšie. Ďakujeme Vám za pomoc 🙂 .
Text: Želmíra Ružičková
Foto: Veronika Rízová, Lenka Papáčová, Želmíra Ružičková